Hoppa till sidans innehåll

Resultat


2018

KM dubbel (inomhus): Viktor Johansson

DM: Melinda Oscarsson guld precisionsskytte dam

Bajen Cup: Spelas 6 juni

KM trippel (utomhus): Spelas augusti 2018

 

2017

KM dubbel (inomhus): Jörgen Andersson

Bajen Cup: (42 lag) 1:a Ali Abdi Aden BOO, Jerker Malmsten MAR, Erik Lööf Ekström BOO

 

2016

Seriespel: 2:a i Division 4 Stockholm, därefter 1:a i kvalet för uppflyttning till division 3

SM: Maja Ekström 3:a minior mixed dubbel

KM dubbel (inomhus): Niklas Holmström

KM trippel (utomhus): Sonia Gunnarsdotter, Viktor Johansson, Stefan Johansson

DM damtrippel: 3:a Melinda Oscarsson, Maja Ekström, Carina Ekström

Bajen Cup: (38 lag) 1:a Daniel Gillan, Lennart Wahlberg, Filip Goldéus,
Sibirien Club Petanque

  

2015

Seriespel: 8:a i Division 3 Stockholm (därefter 2:a i nedflyttningsserien)

SM: Maja Ekström 1:a minior mixed dubbel

KM dubbel: Tommy Andersson

Stockholm Boule Cup (24 lag): 1:a Mats Hamberg, Jan Östgren, Jens Terestchenko BOO

Bajen Cup: (32 lag) 1:a Calle Strandberg, Daniel Tingvall, Anneli Westin AIK

Luciatåget: (38 lag) 1:a Ronny Carlsson, BRO och Björn Johansson, MAR

 

2014

Seriespel: 3:a i Division 3 Stockholm (därefter 4:a i uppflyttningsserien)

SM: Maja Ekström 2:a miniordubbel

Stockholm Boule Cup: (24 lag) 1:a Daniel Gillan, Erik Lööf Ekström och Marcus Enbom

Bajen Cup: (29 lag) 1:a Daniel Gillan, Robert Beijmo och Albin Plantin Sibiriens PC

Luciatåget: (26 lag) 1:a Åke Löwbeer och Kamel Bouro

 

2013

Seriespel: 7:a i Division 3 Stockholm

SM: Viktor Johansson 3:a juniorsingel

KM dubbel (inomhus): Hasse Ekström

KM dubbel (utomhus): Per Silverstav och Hasse Hagberg

Stockholm Boule Cup: (32 lag) 1:a Ali Abdi Aden, Jerker Malmsten och Robert Beijmo, landslaget

Bajen Cup: (38 lag) Leif Bäckström, Thomas Öhlund och Peter Bengtsson, MAR

 

2012

Seriespel: 7:a i Division 3 Stockholm

SM: Viktor Johansson 1:a yngre juniortrippel

Stockholm Boule Cup: (36 lag) 1:a Dennis Duvenfelt, Jesper Skult och Harko Verhagen SPC/BRO

Bajen Cup: (18 lag) Jenny Hamberg, Mats Hamberg och Björn Johansson BOO

 

2011

Seriespel: 5:a i Division 3A Stockholm

SM: Viktor Johansson 3:a yngre juniortrippel

Jubileums KM dubbel: Stefan Johansson. 27 spelare deltog i klubbens10-årsjubileum

 

2010

Seriespel: 5:a i Division 3 Stockholm

 

2009

Seriespel: 2:a i Division 3A Stockholm

Svenska Cupen V55: 2:a Stefan Olsson, Hasse Hagberg, Bertil Härstedt och Staffan Folke

 

2008

Seriespel: 5:a i Division 3B Stockholm

KM dubbel: Hasse Hagberg

Bajen Cup: (25 lag) Björn Johansson, Leo Brood Björk och Pablo Patron (MAR/BSJ/KOS)

 

2007

KM dubbel: Carina Ekström

Bajen Cup: (29 lag) 1:a Måns Daniel, Niklas Marklund och Maths Lind (BSJ/MAR/MAR)

Prins Bertil Memorial: 3:a Catharina Wiberg

Trettondagsboulen: 4:a Michael Dybeck

 

2006

Seriespel (Representationslaget): 9:e plats i Division 1 Norra

Seriespel (Reservlaget): 4:e plats i Division 3B Stockholm

DM singel V55: 2:a Lee Ekström

DM mixed: 1:a Catharina Wiberg och Lee Ekström

DM dubbel V55: 2:a Hasse Hagberg och Lee Ekström

KM dubbel: Lee Ekström och Birger Jensen

Luciatåget: 3:a Hasse Hagberg och Joachim Eriksson

Boulinder Open V55: 1:a Lee Ekström

Mayo Veteran: 3:a Staffan Folke och Lee Ekström

Aprilskämtet: 3:a Bendjaminn Larsson

Veckopengen V55: 1:a Lee Ekström

Prins Bertil Memorial V55: 1:a Lee Ekström

Prins Bertil Memorial: 3:a Ursula Fogelström

Bajen Cup: (32 lag) 1:a Nicklas Holgersson, Niklas Marklund och Maths Lind MAR


2005

Seriespel Representationslaget: 7:e plats i Division 1 Norra

Seriespel Reservlaget: 4:e plats i Division 2B Stockholm

DM Skytte: 1:a Pablo Patron

KM singel: Pablo Patron

KM dubbel: Pablo Patron och Torkel Skau

Örestad open: 1:a Pablo Patron

Kungsholmen: 1:a Pablo Patron

Pax Mariea-mixen: 1:a Pablo Patron

Totempålen: 1:a Pablo Patron

Prins Bertil Memorial: 1:a Ursula Fogelström

Bajen Cup: (46 lag) 1:a Pablo Patron, Peter Bengtsson och Åke Löwbeer (HBY/MAR/MAR)

 

2004

Seriespel Representationslaget: 1:a plats i Division 2A Stockholm

Seriespel Reservlaget: 1:a plats i Division 3C Stockholm

DM öppen singel: 3:a Lee Ekström

DM damsingel: 2:a Carina Ekström

KM (inomhus) singel: Ola Hallberg

dubbel: Staffan Folke

KM (utomhus) singel: Lennart Wahlberg

dubbel: Carina Ekström och Staffan Folke

Mönstringen: 3:a Stefan Olsson, Bosse Wimnell, Lee Ekström

S:t Petersburg: 1:a Hasse Hagberg, Hasse Silverberg, Lennart Wahlberg

 

2003

Seriespel: 3:e plats i Division 2A Stockholm

 

2002

Seriespel: 1:a plats i Division 3B Stockholm

KM singel: Kalle Lindgren eller Ursula Fogelström?

Uppdaterad: 13 MAJ 2018 06:48 Skribent: Carina Ekström

Postadress:
Hammarby IF BF - Boule
Sonia Gunnarsdotter, Djupdalsvägen 83
16772 Bromma

Kontakt:
Tel: 0706186285
E-post: This is a mailto link

Se all info